Mikortól ülhet gyermekünk?
Nagyon sok szülő gondolkodik ezen, mikor az látja, hogy 3-4 hónapos csemetéje az Ő kezébe kapaszkodva felhúzza magát ülésbe. Ne tévesszen meg minket, ez még nem azt jelenti, hogy elég erős a gerinc körüli izomzata ahhoz, hogy ülő helyzetben legyen.
Ha nagyon röviden kell válaszolni, akkor azt mondanám, hogy ameddig magától nem ül, ne ültessük, különösen nem úgy, hogy semmilyen támasza nincs a gerincének.
Fontos tudni, hogy a gerinc és körülötte lévő izomzat a mozgásfejlődés során erősödik és alakul ki!
Mikor egy baba megszületik még nincsenek gerinc görbületei, tulajdonképpen egyenesnek mondható a gerinc vonala. A hason fekvés és a fej emelése alakítja ki a nyaki homorulat ívét. Amikor kinyomja magát a karjain, akkor alakul ki a deréktáji homorulat íve. A háti szakasz a bordák erősödésével veszi fel a domború ívét. A kúszás, mászás, forgás pedig az izomzatot erősíti, a későbbi felegyenesedéshez. Tehát ebből láthatjuk, hogy az üléshez mennyi mindent meg kell tanulnia a gerincének és az izomzatának mielőtt függőleges testhelyzetbe kerül. Saját maguktól általában 8-10 hónapos koruk körül tanulnak meg ülni a gyermekek, közvetlenül mászás előtt, vagy miután a négykézláb mászást elsajátították.
Természetesen a babák nagyon szeretnek függőlegesben lenni, főleg valakinek a kezében, mert így sokkal jobban tudják szemlélni az őket körülvevő világot.
Ha korán ültetjük őket, akkor később (nem csecsemő korában) a következő deformitások alakulhatnak ki: gerincferdülés, hanyag tartás minden formája, aszimmetrikus izomzat, medence elváltozások... Tehát minden olyan betegség, melyek a gerinc statikai problémájával járnak. Ezen túl, a mozgásfejlődést is késleltetheti, mert a baba a kényelmes szemlélődést választja az aktív mozgás helyett. Hogyan tudjuk egészségesen ültetni gyermekünket?
- Babakocsi: ne legyen megemelve a fejrész, inkább csak lejtést adjunk egész törzsének, ha mindenképpen kifelé nézelődne a csemete.
- Etetőszék: ma már léteznek dönthető háttámlával rendelkező székek. Ha a szék nem dönthető, és a baba kizárólag az etetés idején ül benne, (tehát rövid ideig), ez nem bántja a gerincét.
- Hordozókendő: itt a kendő és az anyuka testhelyzete tartja babát, teljesen megfelelő támaszt nyújt.
Általánosságban elmondható, hogy ameddig nem tud magától fölülni, keveset tegyük ebbe a helyzetebe, ha mégis, mindenképpen oly módon, gerince legyen kitámasztva és nem a gyermeknek kell tartania a súlyát. Tornáztatni, erősíteni persze lehet, és ha nagyon igyekszik felhúzni magát ülésbe, akkor néha játszhatunk vele ilyet, de ne hagyjuk, hogy így maradjon sokáig. Ha már mászik, de nem ül, várhatunk egy kicsit, előfordul, hogy csak később ülnek, mint másznak. A mászással egy időben megjelenő állásba húzás, kapaszkodva állás ritkán megelőzheti az ülést, de ha a gyerek már kapaszkodva lépeget, de még nem ül fel, nem ül meg magától, azt jelezze szakembernek! (gyógytornász, védőnő)